Életünk ciklusa, a bioritmus

Sokan nem is tudják, de a testünknek van egy ciklikus bioritmusa, mely igencsak meghatározza a napi működésünket. Az életünk számos területén is tapasztalható a ciklikusság, ide értve a születést és halált is. A születésünk pillanatában mindhárom bioritmusunk (fizikai, érzelmi és szellemi) középszintről indulnak, és különböző időintervallum szerint ismétlődő szinuszgörbét írnak le.

A fizikai görbénk 23 naponta ismétlődő ciklus, amely az fizikai állapotunkra (egészség, vitalitás, aktivitás, erőnlét) utal. Az érzelmi görbénk 28 naponta ismétlődő ciklus, amely érzelmi állapotunkra (psziché, stabilitás, pozitív energiák, kapcsolatteremtés, stb..) utal.
A szellemi azaz intellektualitási görbénk,  33 naponta ismétlődő ciklus, amely az egyén szellemi állapotára (kreativitás, gondolkodás, szellemi teljesítmény) utal. Ezeknek a görbéknek az aktív (felfelé menő görbe) és passzív (lefelé menő görbe) állapota megmutatja, hogy nap mint nap milyen állapotban vagyunk. Mikor vagyunk aktív, vagy passzív állapotban, kiáramló, vagy befogadó állapotban.

Nagyon sokat tud segíteni, ha pl aktív napot tervezünk (kirándulás, ügyintézés, sport), mert ezt az aktív állapotban könnyebben fog menni, míg a passzív állapotban sokkal nehezebben. Ekkor inkább érezhetjük úgy, hogy inkább otthon punnyadnánk a tv előtt, fáradtak vagyunk, nehezebben teljesítünk, erőtlenek vagyunk. Tanuláshoz, olvasáshoz, a szellemi görbe passzív állapotát válasszuk (befogadó), míg vizsgára például az aktív állapotot (kiáramló).

Ha szeretnék valakivel megbeszélni valamit, akkor együttműködőbb (befogadóbb) lesz ha az ő érzelmi állapotának a passzív állapotában közelítünk, míg ha az aktívabb, kiáramló szakaszban tesszük ugyanezt, akkor esélyesebb lesz a vita, a kötekedés.

Hogyan lehet kiszámolni, mikor milyen szakaszban vagy?

A jó hír az, hogy nem kell számolni! Létezik erre ugyanis több applikáció, amit már minden típusú telefonra, tabletre le tudtok tölteni. Érdemes az áruházakban erre rákeresni, és letölteni, mert sok hasznos infot kaphatsz belőle. Ha beírod a születési dátumod (és a többi családtagét is), akkor egy ilyet fogsz látni:

Mit tegyünk az aktív és a passzív szakaszokban, illetve mi történik velünk akkor?

Aktívban:

fizikailag fittebbek vagyunk, többet beszélünk, könnyebben kelünk reggel, jól esik a mozgás, kirándulás, pörgünk, létrehozunk dolgokat, könnyebb a szülés, és minden más olyan dolog is, amitől “szabadulni” szeretnénk, könnyebben megy az elengedés, férfiaknál gyermeknemzéshez ideális

érzelmileg rugalmasabbak vagyunk, pozitívabbak, derülátóbbak, döntéseket hozunk, és inspiráljuk az embereket, segíteni akarunk, lelkesek vagyunk, bizakodóbban állunk mindenhez

szellemileg fittebbek vagyunk, logikusabban gondolkodunk, könnyen tanítunk, magyarázunk, tervezünk, kitalálunk dolgokat, jól vizsgázunk, mert vág az agyunk, többet csatázunk szellemileg

Passzívban:

fizikailag kimerültek vagyunk, hátul kullogunk, alszunk, punnyadunk, ihletet gyűjtünk, könnyebben megbetegszünk, pihenésre, csöndre vágyunk, ilyenkor jó a hajfestés, hajvágás is, sőt a foghúzás is, nőknél a teherbe esés könnyebben mehet

érzelmileg jobban elfogadjuk mások akaratát, kevesebbet veszekszünk, rosszabb a kedvünk, kevésbé értjük a dolgokat (ne akkor prédikáljunk a gyereknek, ha ő ebben van!), befelé fordulunk, érzelmileg kiszolgáltatottá válunk

szellemileg intuitívabbak vagyunk, tanulni jobban tudunk, befogadóbbak vagyunk, hiszékenyebbek is vagyunk, könnyen elhiszünk dolgokat (mert nem akarunk gondolkodni hogy igaz, e vagy sem), gyakoroljuk az agykontrollt.

Természetesen minden alkalommal figyelembe kell venni az egyéni tipológiákat is, mert egy kevesebb életenergiával rendelkező ember még az aktív fázisban is tud lassabb, nyugisabb lenni, mint egy magas energiával rendelkező ember passzív fázisban… Szóval mielőtt haragudnánk a lusta gyermekünkre, vagy a kedvetlen kedvesünkre, vessünk egy pillantást a bioritmusokra, és legyünk megértőbbek!

A bioritmus csak egy kis része a személyiségünk jobb megértésére, de bővebbet a kronobiológia pszichogenetika adhat, melyről majd egy másik postban írok részletesen.