Az egyik tanácsadásom során szóba jött az intimitás, mint fogalom. Beszéltünk arról, hogy a kliens milyen viszonyban van a párjával, és melyik része nem működik a kapcsolatának. Amikor végig vettük a boldog párkapcsolat alappilléreit (a cikk végén erről is szó lesz), akkor a kliens meglepődve kérdezte, hogy az intimitás nem ugyanaz, mint a szexualitás?
Hát nem!
Gondoltam akkor tegyük tisztába, hátha másnak sem egyértelmű.
Az intimitás sokkal több mint maga a szexualitás. Az intimitás része lehet a szexualitás, de nem egyenlő azzal!
A szexualitás szenvedély, testi vonzalom, szex, két olyan ember között, akik nem feltétlen vannak lelki kötődésben is egymással, de mindenképpen egymás iránt érzett szexuális vágy hatására vannak együtt.
Intimitás
Az intimitás egy sokkal tágabb fogalom, ami magában tudja foglalni a szexualitást is akár, de amellett a bizalmat, a hűséget, az erős lelki kötődést is. Magába foglalja a meghittséget egy kapcsolaton belül azt, hogy értik és érzik egymást a felek, ismerik a másikat testileg, lelkileg. Az intimitás adja az érzelmi kapcsolódás lehetőségét, azt a bensőséges viszonyt, ami két embert összeköt. Nagyon fontos a kommunikáció, a beszélgetés, hogy közel tudjanak kerülni egymáshoz, hogy időt töltsenek a másikkal, hogy legyenek közösen megélt élmények, melyek elmélyítik a kapcsolatot. Egy meghitt, intim kapcsolatban nem függenek egymástól a párok, és egyedül is képesek megélni a boldogságot, és egyénileg is tudnak önállóan, jól működni. Fontos az igény a másik megismerésére, a tiszteletre és nem elhanyagolható az empátia, nyitottság és kíváncsiság a másik iránt, hogy tényleg tudni akarják mi zajlik a másikban.
Az intimitásnak van fizikai síkja, mely a testi érintésen alapul (nem feltétlen szexuális tartalmú!), mint az ölelés, simogatás, cirógatás. Van érzelmi intimitás, mely a bizalomra és az érzelmi kötődésre, az összetartozásra épít. És van a szellemi intimitás is, mely a gondolatok, érzések, ötletek közös élményére épül, és arra, hogy megosszuk a másikkal, mi történik bennünk, velünk. Az intimitás tehát sokkal több, mint a testi vonzalom, és szexualitás. Az emberek közötti kommunikáció és a kölcsönös megértés révén jön létre. Idő kell ahhoz, hogy kialakuljon, mert akkor találnak rá a párok, amikor kiépült a bizalom, elmélyült egy kapcsolat. Nagyon személyes dolog, és igazán meg kell nyílni a másiknak, mert az őszinteség, az egyik legfontosabb feltétele, hogy közel tudjanak kerülni a párok egymáshoz.
Az intimitást különbözőképpen élhetjük meg, és mindenki ott, és úgy kapcsolódik a másikhoz ahol és ahogy a legnagyobb szüksége van rá. De a meghitt, mély kapcsolat semmiképp nem jelent egymástól való olyan függést, hogy csak és kizárólag egy emberre legyen szükségünk, és ne legyenek a környezetünkben mások, ahol szintén ki tud alakulni a bizalom, az összetartozás élménye. A mély, bensőséges kapcsolat kialakulhat barátságokban, vagy családi kapcsolatokban is, de egészen más érzelmi töltöttséggel.
A boldog szerelemnek (kapcsolatnak) tehát alappilére az intimitás, a szexualitás (szenvedély) és még ugyanígy az elköteleződés is. Robert Sternberg elmélete szerint ez a 3 dolog együttes jelenléte adja a beteljesült szerelmet, vagyis a boldog párkapcsolatot. De erről bővebben majd egy következő blogban írok.