Félünk vagy élünk? Ez lehetne a mottója a következő évnek. Mondom is miért. A számos életmódszer elemzési metódus közül én az Életforgatókönyv elemzést használom, ahol a számokat ha összeadjuk, akkor a 2023, épp 25-öt ad ki (20+2+3). Ezt tovább összeadva (2+5) kapunk egy 7-es számot is. A 25/7 pedig az elemzés szerint az áldozati szerepkör megéléséről, megtapasztalásáról, annak felismeréséről, és letételéről szól.
Mit is jelent ez pontosan és hogyan kell letenni? Először is nézzük meg mit jelent önmagában az áldozati szerepkör, vagyis a 25/7-es szám. Áldozati szerepről akkor beszélhetünk, amikor úgy érezzük, hogy nem úgy mennek a dolgaink ahogyan azt mi szeretnénk. Mintha nem lennénk urai a helyzetnek, és nem úgy alakulnak az dolgaink, mint ahogy azt elképzeltük. Úgy érezzük nincs ráhatásunk az eseményekre, és nem tudjuk a saját önállóságunkat és szabadságunkat, akaratunkat megélni. Ilyenkor legtöbbször hajlamosak vagyunk a körülményeinket hibáztatni, hamisan ítéletet alkotni emberek és helyezetek iránt és a kialakult szituáció áldozatának érezni magunkat. Mindig más a hibás, ha nem tudunk elérni, elintézni, kikeveredni valamiből, megoldást találni valamire. Úgy érezzük nem tehetjük meg, nincs ráhatásunk, áldozatok vagyunk és itt jönnek is sorban a kifogások… azért mert… de… nem lehet… nem tudom… nem merem… nem szabad… mit szólnak majd…
Az, hogy a dolgoknak legtöbbször úgy kellene lennie ahogyan mi szeretnénk, ahogyan nekünk jó, nem összekeverendő azzal, hogy önző, és egoista módon trappoljunk végig mindenen és mindenkin, és legyen mindig úgy, ahogy mi akarjuk! Sőt, vannak az ember életében olyan időszakok és szakaszok, amikor nem feltétlen az van, amit mi szeretnék, de egy távolabbi cél érdekében vagy egy helyzet időszakos megoldása miatt le tudunk mondani a saját vágyainkról, háttérbe tudjuk tenni a mi igényeinket. A lényeg az, hogy ne ragadjunk bele a siránkozásba, és sajnálatba, és amikor eljött az idő, fordítsunk rajta.
Az áldozati szerepkörben lenni hosszan nem jó. Nem jó ha a családban vagy a párkapcsolatban, munkában, illetve bármilyen más területen mindig alárendelődünk és ha nem vesszük figyelembe a saját igényeinket, szükségleteinket. Ha mindig csak a másikról szól a történet, mindig mi alkalmazkodunk, mi teszünk a dolgokért és pusztán álmodozunk arról, hogy de jó lenne egyszer, csak egyszer, ha valaki figyelembe venné, megkérdezné, hogy „ÉN mit is szeretnék, nekem hogyan lenne jó”.
2023 ennek a helyzetnek a felismeréséről szól, arról, hogy átlássuk, megtapasztaljuk, végig gondoljuk, hogy van-e olyan terület, amit így élünk meg. Ha igen, akkor mit tudunk tenni annak érdekében, hogy ez ne így legyen, és valóban igaz-e amikor azt mondjuk, hogy „nem rajtam múlnak a dolgok, tehetetlen vagyok”, és áldozata a körülményeknek? Gondoljuk végig, hogyan tudunk fordítani egy helyzeten úgy, hogy egy magasabb szinten, szabadabban, önállóan, gazdagabban éljük meg a 2023-as évet? Hogyan tudunk jobban kiállni magunkért, határt húzni, nemet mondani és érvényesíteni, amit mi szeretnénk, ahogy nekünk (is) komfortos lenne.
A fentiek általánosságban érintik a 2023-as évet, de ha kíváncsi vagy, hogy mindezek mellett Neked személy szerint miről szól majd a következő év, és miről szólt az előző, abból mit kellett (volna) tanulni, és ebből mit viszel magaddal a jövő évre, akkor keress meg, szívesen segítek az értelmezésben.