Miről szól az Advent?

A várakozásról és a 4 erényről.

Várakozás arra, hogy önmagunk beérjünk. Müller Péter szerint a karácsony a saját újjászületésünk is. Az adventi időszakban várakozunk, és felkészülünk arra, hogy egy részünk meghalljon, és ami nem szolgál már minket, azt elengedjük; így újjászülethessünk egy szebb, fejlettebb formában.  Érleljük magunkat, hogy aki majd megszületik, az valóban egy új ember legyen. Szívben, lélekben, új lehetőségekkel, magasabb szinten. Mindannyian isteniek vagyunk, és mind rendelkezünk azzal a tudással, teremtő akarattal, amivel felruházott a világegyetem.

A 4 hét 4 erényt takar. Igazságosság, Mértékletesség, Bátorság, Bölcsesség. Sarkalatos cölöpök az életünkben amire a többi erényünk, tulajdonságunk is támaszkodik, de legfőképp erre épül a saját erkölcsünk. Ne csodálkozzunk, ha úgy érezzük majd, ebben az időszakban próbára leszünk téve. Mind a 4 témában.

Az adventi időszak lelki vonatkozásban a visszavonulást és számadást, a tisztulást és fejlődést szolgálja. Számadás az eddig megszerzett tudásról, tapasztalatról, és annak használatáról. Az ember önmagában bízva, és a sorsát igazgatva, a hitére támaszkodva bizonyos erkölcsi tulajdonságokat fejleszthet ki magában. Ez a 4 hét bizonyosságtétel önmagunknak is, hogy igenis képesek vagyunk fejlődni, kitartani az utunkon és érdemesek vagyunk a kegyelemre, és a magasabb szellemi szintre. Bár feszített időszak is, mert indul a karácsonyi bevásárlás és főzés rohama, de akkor is ez az időszak egy lehetőség és előrelépés a fejlődésben, a tanulásban. Melyik témánál mire számítsunk a hétköznapokban, hogyan lehet ezeket az erényeket beépíteni?

Igazságosság:  (november 28.-december 4.)

Bármit teszünk is, cselekszünk, vezéreljen az őszinteség, és az igazságosság. Ennek a jegyében tegyünk dolgokat, így kommunikáljunk, és próbáljuk megtalálni ítélkezés nélkül az álláspontok egyensúlyát mindenben. Ha tágabb látószögből nézünk rá az eseményekre, akkor láthatjuk, hogy számunkra mi igaz és mi hamis. Mi az, amivel azonosulni tudunk és mivel nem. Nem biztos, hogy az ember által hozott törvények mindig helyes utat mutatnak, de ha a szívünk útját járjuk, akkor biztosan nem tévedhetünk. Hallgassuk meg a másikat, próbáljuk meg az ő nézőpontjából látni a helyzetet, és ennek fényében igazságosak lenni egy-egy helyzetben.

Mértékletesség: (december 5.-december 11.)

A mai anyagias és mennyiség orientált világban talán a legnehezebben megvalósítható erény. Ez a mohóság megzabolázásáról szól. Fontos tudni, hogy a mértékletesség nem arról szól, hogy ösztöneinket és vágyainkat teljesen elnyomjuk, hanem hogy betartsuk az aranyközéputat. Kerüljük a két végletet: az önsanyargatást és a mohóságot. Legyen szó étkezésről, szórakozásról, munkáról, anyagiakról, vásárlásról, vágyakról. Fogadjuk el, és fogadjuk meg, és kövessük a „kevesebb több” elvét.

Bátorság:  (december 12.-december 18.)

Tartsuk meg az önuralmunkat ezen a héten, meg persze úgy általában is, de ebben az időszakban különösen. A karácsony közeledtével hajlamosak vagyunk a pánikra, arra, hogy elveszítsük az irányítást az akaratunk, az érzelmeink és a gondolataink felett. Olyan helyzetekben találhatjuk magukat, ahol nem érzünk elég bátorságot (pl. nem mondani, vagy úgy alakítani a helyzeteket ahogy nekünk is komfortos), ahol félünk, aggódunk. Ez ellen a tudatosság és a bátorság a fegyverünk. Merjünk határozottak lenni!

Bölcsesség: (december 19.-december 25.)

A bölcsesség nem egyenlő az okossággal. Fontos a különbségtétel. Az okosság a hétköznapi tudással függ össze, a bölcsesség pedig az egyetemes, szellemi tudással. Bölcs az, aki a megértést és a megérzést megfelelően tudja egyesíteni. Ilyenkor a történéseket úgy kell kezelni, hogy mögé nézünk, megpróbáljuk feltárni a mögöttes okokat, a mozgatórugókat. Arra kell törekednünk, hogy rálássunk mi miért történik az életünkben, mi minek a gyökere.  Segíthet, ha olyan zenét hallgatunk, olyan könyvet olvasunk, vagy olyan filmet nézünk, ami egy kicsit a spiritualitás, a szellemi világ felé visz bennünket.

Áldás és békesség kísérjen Benneteket ebben az adventi időszakban!